Jak wymienić żarówkę H7 w samochodzie

Dla każdego kierowcy posiadanie sprawnych i w pełni działających żarówek jest sprawą obowiązkową. Rodzai żarówek, wykorzystywanych w samochodach jest bardzo duża ilość, dlatego jest kwestią czasu, kiedy dojdzie do przepalenia jednej z nich i konieczna będzie wymiana.

Rodzaje żarówek w samochodach?

– Żarówki halogenowe – są one oznaczone literą H i wykorzystywane są w światłach mijania oraz światłach drogowych. Najczęściej stosowane są modele: H1, H4 oraz H7.

– Żarówki ksenonowe – są to dosyć drogie żarówki, a ich cena może wynosić nawet kilkaset złotych. Ów rodzaj żarówek oznaczany jest literą D. Najpopularniejszymi modelami są: D1S, D2R oraz D2S.

– Pozostałe żarówki – w przypadku świateł tylnych, cofania oraz kierunkowskazów używane są żarówki P21W. Do świateł kierunkowych wykorzystuje się żarówki PY21W, do świateł pozycyjnych używa się najczęściej żarówek P5W oraz W5W, a do podświetlenia tablicy rejestracyjnej wykorzystuje się żarówki C5W lub W5W.

Czym jest żarówka H7?

Żarówka H7 należy do najczęściej stosowanych produktów, wykorzystywanych w oświetleniu samochodu. Na rynku pojawiła się prawie dwadzieścia lat temu, szybko zyskując uznanie i przychylność wśród kierowców. Sukces żarówki H7 oraz innych żarówek halogenowych tkwi między innymi w tym, że w porównaniu do żarówek żarnikowych świecą dłużej oraz są bardziej ekonomiczne. Potrafią być zdatne do użytku nawet przez 550 godzin. Halogeny H7 są żarówkami jednowłóknowymi, służącymi głównie jako światła mijania lub światła drogowe.

Jak wymienić żarówkę H7 w samochodzie?

Wymienienie żarówki w samochodzie należy do tych elementów, które każdy posiadacz danego auta może wykonać samodzielnie. Jednak nie we wszystkich samochodach jest to tak łatwa sprawa i czasami lepszym pomysłem jest powierzenie wykonania owej czynności dla zawodowca. Dla tych, którzy czują się na siłach, aby wymienić żarówkę samodzielnie, poniżej znajduje się krótki poradnik, dzięki któremu wszystko powinno przebiec szybko, sprawnie i bezproblemowo.

lampy samochodowe

Krótki poradnik wymiany żarówki w aucie

Przygotowując się do wymiany żarówki H7 w samochodzie, warto wyposażyć się w zapasowe źródło światła. Właściwy proces należy zacząć od dostania się do tylnej części reflektora. W przypadku wymiany żarówki w światłach mijania, owa czynność staje się możliwa po podniesieniu maski auta. W niektórych przypadkach samochodów może się zdarzyć, że dostęp do żarówki w światłach mijania znajduje się w klapce w błotniku albo reflektor jest możliwy do odpięcia oraz wysunięcie. Po odszukaniu obudowy reflektora należy zdjąć z niej wszelkie osłony. Następnie mając do dyspozycji metalową zawleczkę w postaci sprężynującego drutu, powinno się, używając niewielkiej ilości siły, przesunąć ową zawleczkę w lewo albo w prawo.

W przypadku użycia zbyt dużej ilości siły może dojść do uszkodzenia drutu. Aby nie uszkodzić przewodów, konieczne jest zdjęcie wtyczki z żarówki. W tym momencie można przejść do właściwej wymiany żarówki. Warto pamiętać, żeby być szczególnie uważnym w tym kroku, gdyż żarówka włożona w nieprawidłowy sposób może sprawić, że nie będzie działała ona poprawnie.

Przedmiot należy ustawić w prawidłowej pozycji w reflektorze, a pomocny w tej kwestii może się okazać metalowy ząbek, który znajduje się u podstawy żarówki. Wykonując ową czynność, należy uważać na matalową bańkę w żarówce H7, gdyż jej dotykanie może spowodować skrócenie żywotności przedmiotu. Po prawidłowym ustawieniu żarówki, ponownym montażu osłon obudowy reflektora oraz zamknięciu maski można przejść do ostatniego punktu poradnika, a jest nim sprawdzenie, czy cały proces wymiany żarówki został zakończony powodzeniem. W tym celu należy włączyć samochód i światła mijania.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy na drodze warto skontaktować się ze specjalistami.

pomoc drogowa