Jak dbać o opony, które przeszły naprawę wulkanizacyjną?

Firmy zajmujące się wulkanizacją potrafią skutecznie naprawiać uszkodzone opony. Po naprawie fachowcy wyważają je, aby zapewnić równomierne zużycie bieżnika i likwidację drgań w czasie jazdy. Sama opona jest też precyzyjnie nakładana na felgę. W ten sposób można uniknąć różnych problemów oraz nadmiernego zużycia ogumienia. Istnieją jednak pewne kwestie, o które użytkownik auta musi zadbać sam po naprawie.

Pixabay/Autor: avtoritetkhv

Sprawdzanie ciśnienia oraz bieżnika

Jak informują fachowcy, których specjalizacją jest mobilna wulkanizacja w Gdyni, zapewnienie odpowiedniego ciśnienia powietrza w kołach jest sprawą kluczową, jeśli chodzi o zapewnienie trwałości opon i parametrów gwarantujących bezpieczeństwo. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach może doprowadzić do przegrzania mieszanki gumowej, a zbyt wysokie pogarsza przyczepność.

Regularna kontrola parametrów opon pozwala na uniknięcie deformacji oraz innych czynników powodujących przedwczesne zużycie. Poza ciśnieniem należy regularnie sprawdzać głębokość bieżnika. To ten element odprowadza wodę i odpowiada za właściwą przyczepność i stabilność, niezależnie od warunków drogowych i pogodowych.

Eksperci zalecają wymianę opon przy głębokości poniżej 3-5 mm. Dolna granica podana w przepisach to 1,6 mm, jednak nie ma sensu ryzykować. Jeśli podczas kontroli, kierowca wykryje nierównomierne zużycie bieżnika, wówczas należy skorzystać z usług wyważania kół lub ustawienia geometrii zawieszenia.

Właściwe przechowywanie opon to podstawa

Jeśli opony nie są używane (np. nastąpiła sezonowa wymiana z letnich na zimowe lub zimowych na letnie), należy przechowywać je w sposób zmniejszający ryzyko ich uszkodzenia. Podstawą jest unikanie wystawiania opon na działanie słońca i skrajnych temperatur. Dzięki temu guma zachowa optymalną elastyczność.

Idealne do przechowywania opon są suche miejsca pozbawione wilgoci, dostępu do słońca i środków chemicznych. Opony wraz z felgami należy układać poziomo. Same gumy trzeba jednak zawiesić lub układać pionowo, aby uniknąć odkształceń.

Regularna kontrola oraz konserwacja

Po naprawie, opony należy regularnie obserwować w poszukiwaniu różnych problemów. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na bieżnik i ściany boczne pod kątem:

  • nierówności,
  • pęknięć,
  • odkształceń.

W ten sposób można odpowiednio zareagować na ewentualne uszkodzenia powstałe w wyniku codziennej eksploatacji.

Ważną kwestią jest stosowanie preparatów konserwujących, które chronią gumę przed starzeniem się i zapewniają wysoką odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Należy też regularnie czyścić opony, aby usunąć z nich osady drogowe i drobne ciała obce mogące pogorszyć przyczepność i ogólne bezpieczeństwo jazdy.