Rodzaje preparatów do czyszczenia klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach wydostający się z nawiewów może oznaczać konieczność wyczyszczenia klimatyzacji samochodowej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych fachowców, ale czyszczenie można również przeprowadzić samodzielnie z całkiem dobrymi rezultatami. Konieczne jest jednak użycie odpowiedniego środka do czyszczenia klimatyzacji.

Usługi profesjonalnych warsztatów obejmują skuteczną likwidację drobnoustrojów, które znajdują się w systemie wentylacyjnym auta. Parownik to element, na którym zbiera się wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów oraz grzybów. Profesjonalne warsztaty posiadają nowoczesne narzędzia oraz stosują ozonatory i sprzęt do wytwarzania próżni. Taki system pozwala na efektywne oczyszczanie i osuszanie klimatyzacji.

W warunkach domowych możliwe jest czyszczenie z wykorzystaniem specjalnych preparatów. Działają one doraźnie i nie zapewniają gruntownego czyszczenia, chyba że mamy do czynienia z produktami do użycia bezpośrednio na parowniku.

Jak często należy czyścić klimatyzację samochodową?

Profesjonalne czyszczenie warto zlecić przy okazji kontroli ilości i uzupełniania czynnika chłodzącego. Dobrym pomysłem jest zrobienie tego raz w roku przed sezonem letnim, czyli okresem najbardziej intensywnej eksploatacji klimatyzacji samochodowej. Jeśli system działa prawidłowo i nie wydostają się z niego nieprzyjemne zapachy, wówczas można czyścić klimatyzację samodzielnie z użyciem odpowiednich preparatów.

Typy preparatów do klimatyzacji

Istnieje kilka rodzajów preparatów do czyszczenia klimatyzacji. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat:

  • Pianka do odgrzybiania parownika – efektywny preparat do nakładania bezpośrednio na parownik. Czasami konieczne jest więc zdemontowanie kokpitu. Produkt posiada specjalną sondę do nakładania. Preparat skutecznie neutralizuje zanieczyszczenia, a następnie wypływa przez odpływ znajdujący się pod parownikiem.

  • Preparat z sondą do oczyszczania klimatyzacji – produkt ten posiada formę pianki w puszce razem z elastyczną sondą, która jest wprowadzana do nawiewów. Produkt ten służy przede wszystkim do pozbywania się szkodliwych drobnoustrojów z kanałów nawiewów. W wielu autach należy uważać z takimi preparatami, aby nie zalać elektroniki.

  • Odświeżacz klimatyzacji – „granat” rozpylany w zamkniętym aucie, odświeżający cały układ klimatyzacji. Aby skutecznie odświeżać układ, należy mieć zamknięty obieg nawiewu i ustawić pracę klimatyzacji na najwyższe obroty.

W każdym wypadku należy sięgać po dobre preparaty pochodzące od sprawdzonych, renomowanych dostawców. Warto też przejrzeć Internet pod kątem opinii innych użytkowników na temat konkretnych produktów.