Awaria na drodze szybkiego ruchu – jak uzyskać pomoc?

Obecnie w Polsce można zauważyć znaczącą rozbudowę sieci autostrad i dróg ekspresowych. Takie trasy pozwalają na podróżowanie z wysoką prędkością w sposób płynny. To oznacza bezproblemowe pokonywanie nawet dalekich tras. W porównaniu ze standardowymi drogami, na trasach szybkiego ruchu w pewnych sytuacjach obowiązują inne zachowania.

Pixabay/Autor: avtoritetkhv

Chodzi tu między innymi o postępowanie, gdy dojdzie do nagłej awarii na tego typu trasie. Nie można bowiem wyjść z pojazdu i naprawiać go samodzielnie albo dzwonić po znajomego, który odholuje pojazd na lince. Warto zapoznać się z procedurami dotyczącymi autostrad i dróg ekspresowych.

Jak się zachować w przypadku awarii na trasie szybkiego ruchu?

Nawet, jeśli pojazd jest zadbany i regularnie serwisowany, istnieje ryzyko pojawienia się w nim nagłej awarii w najmniej spodziewanym czasie oraz miejscu. W takiej sytuacji konieczne jest zachowanie spokoju. W miarę możliwości warto zjechać na najbliższym zjeździe lub udać się na parking albo do Miejsca Obsługi Podróżnych. W takich miejscach można próbować samodzielnej naprawy, pod warunkiem dysponowania odpowiednim sprzętem, częściami i umiejętnościami.

Wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej

Czasem, pomimo zjechania w odpowiednie i bezpieczne miejsce, właściciel auta nie potrafi samodzielnie przeprowadzić naprawy. Samodzielna naprawa jest niemożliwa w przypadku poważniejszej awarii oraz na pasie awaryjnym. Należy więc włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za autem. Następnie należy wyjść za barierki i wezwać pomoc drogową.

Firmy takie posiadają zezwolenie na holowanie pojazdów do najbliższego zjazdu lub na parking. Następnie możliwe jest wezwanie fachowców lub skorzystanie z usług z zakresu drobnych napraw terenowych oferowanych przez pomoce drogowe.

Mobilny serwis pojazdów

Ciekawą alternatywą dla pomocy drogowych są serwisy mobilne, takie jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl. Tacy specjaliści nie tylko potrafią odholować pojazd na parking, ale również dokonać nawet bardzo skomplikowanej naprawy bez udawania się do warsztatu stacjonarnego. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi tacy fachowcy są w stanie pracować nawet w miejscach pozbawionych dostępu do standardowego zasilania elektrycznego.