Jakie są objawy uszkodzenia lub zużycia wtryskiwaczy?

W pojazdach mechanicznych wyposażonych w dieslowskie jednostki napędowe, niezwykle ważnymi komponentami układu paliwowego są wtryskiwacze. Pracują one przy dużej częstotliwości i pod wysokim ciśnieniem. Duże przebiegi i słabe paliwo mogą doprowadzić do uszkodzenia tych elementów. Warto dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.

Pixabay/Autor: Skica911

Uszkodzenie wtryskiwaczy diesla – podstawowe objawy

Jeśli chodzi o objawy wadliwych wtryskiwaczy to trudno je przeoczyć, ponieważ są one dość charakterystyczne:

  • trudności z uruchomieniem silnika (zimnego i gorącego) – jest to spowodowane przez nieszczelny wtrysk. Pompa nie może wygenerować właściwego ciśnienia i auto nie odpala,
  • szarpanie i nierówne działanie silnika – paliwo jest podawane w nieprawidłowej dawce,
  • gaśnięcie pojazdu podczas jazdy – powoduje to brak szczelności wtryskiwacza,
  • czarny albo jasny dym z rury wydechowej – silnik otrzymuje nieprawidłową dawkę paliwa,
  • stukanie w czasie jazdy – do komory dostarczana jest za duża ilość paliwa i dlatego silnik stuka,
  • gorsze osiągi i przechodzenie w tryb awaryjny.

Uszkodzenie wtryskiwaczy – co robić?

Lekceważenie powyższych objawów i dalsze jeżdżenie z wadliwymi wtryskami prowadzi do zatykania się filtra DPF, uszkodzenia turbosprężarki, a nawet do wypalenia tłoków. Opcją alternatywną dla drogiej wymiany wtrysków jest ich regeneracja oferowana przez wiele dobrych firm, takich jak https://regeneracja-wtryskiwaczy.eu.

W ramach regeneracji wymieniane są uszkodzone elementy wtryskiwacza. Dodatkowo są one regulowane i czyszczone. To sprawia, że podzespół odzyskuje swoją niezawodność i sprawne działanie. Opcja ta to ekonomiczne rozwiązanie, którego koszt jest niższy niż wymiana wtryskiwaczy na nowe.