Wypadek w czasie holowania, a odpowiedzialność za szkodę

Holowanie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku nagłej awarii pojazdu. Często dwoje kierowców przeprowadza proces holowania samodzielnie. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach prawnych ewentualnego wypadku.

Standardowe holowanie to ciągnięcie niesprawnego auta przez sprawny pojazd. Osobą odpowiedzialną za cały zestaw jest kierowca auta holującego. Kierowca ten powinien posiadać uprawnienia do kierowania samochodem holującym. Przepisy zabraniają holowania auta z przyczepą lub więcej niż jednego pojazdu. Samodzielne holowanie jest też zabronione na autostradzie.

Wypadek w czasie holowania – kto ponosi winę?

W czasie holowania może dojść do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Jeśli pojazd holowany jest przyczepiony do holującego to koszty są pokrywane z ubezpieczenia OC holującego. Jeśli pojazd holowany uderzy w tył pojazdu holującego to nie ma co liczyć na odszkodowanie z OC. Osobą winną jest zawsze kierowca samochodu holującego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której holowane auto odczepi się od pojazdu holującego i jeszcze będzie się toczyć.

Jak widać samodzielne holowanie nie jest prostą sprawą, a ewentualne zdarzenie drogowe może przysporzyć wielu problemów. To właśnie dlatego lepiej korzystać z profesjonalnych usług firm holujących i pomocy drogowych.

Partner: Pomoc drogowa Kraków